Ildi (már megint) utazik

Ildi (már megint) utazik

Helsinki 5. nap

2022. július 12. - L. Hegedűs Ildikó

Ettől a naptól kezdve délelőtt voltak az órák, ami jelentősen meggyorsította a reggeli készülődést, ráadásul a délutánok is szabadabbak lettek. Ezen a napon viszont nem mi csináltuk a programot magunknak, mivel részt lehetett venni egy vezetett városnézésen. Nem bántuk meg, hogy csatlakoztunk, az idegenvezető, Richard egy csomó érdekes történetet elmondott a környékről.

Itt kezdtük:

helsinki_tallinn_56a.JPG

A képet elég erőteljesen meghatározza egy teherautó, de nem az volt a lényeg, hanem a mögötte álló házak. Helsinki egészen a második világháborúig erőteljes szecessziós hatás mutatott, de a bombázások miatt sok ház megrongálódott. Amit tudtak, visszaépítettek vagy felújítottak, a többi helyére pedig újakat építettek. Szerintem nem túl nagy sikerrel.

Az alábbi képen a baloldali épület érdekes:

helsinki_tallinn_56.JPG

Eredetileg iskolának épült, ahol az oktatás svédül folyt rendkívül haladó szellemben, hiszen már koedukált osztályok voltak. (Ennek a szülők nem nagyon örültek, de hát így jártak.) Jelenleg a Designmuseo működik itt, ahol meg lehet(ne) ismerkedni a legjelentősebb tervezőcégekkel. Ezekből momentán kettő jut eszembe: Marimekko és Arabia.

Mi persze nem mentünk be, hanem tovább mentünk. A következő megálló egy bájos szobor volt, amely a finnek egyik kedvelt író-költőjét, Zachris Topelius ábrázolja gyerekek körében. Ennek apropóján idegenvezetőnk rögtön el is mondta, hogy Topelius különösen fontosan tartotta a lánygyermekek oktatását is. A koedukált iskolának viszont nem örülhetett, mert ezt már nem élhette meg.

helsinki_tallinn_57.JPG

Nagyon érdekes épület a következő, ház, amelynek felső emeletén írta meg Sibelius a Finlandiát. Érdekes, hogy az oszlopok szerepét az Atlaszoktól átvette két Herkules.

helsinki_tallinn_58.JPG

Nem messze innen egy újabb szobrot találtunk. Én soha nem jöttem volna rá, de Svédországot és Finnországot, illetve kettejük kapcsolatát ábrázolja.

helsinki_tallinn_59.JPG

 Szerintem mindenki döntse el, mit is lát, de annyit segítek, hogy a fényes és karcsú gyűrű Svédország, a helyes kis kőgombóc pedig Finnország. Ezen a ponton egész sok időt eltöltöttünk, mert a csoport nagy érdeklődést tanúsított a svéd-finn viszony iránt. Illetve felmerült a kérdés, hogy ha a finn lakosságnak mindössze 6%-a svéd anyanyelvű, miért is hivatalos nyelv. Ha jól értettem, a válasz erre az volt, hogy hát ez már hagyomány, és nem lehet megfosztani finneket az anyanyelv használatának jogától. Ezért tehát minden finn tanul svédül is.

A következő néhány szobor erejéig tovább folytattuk kalandozásunkat a finn irodalom világában: megnéztük a nagyon dallamos hangzású Eino Leino és a kevésbé dallamos hangzású Johan Ludvig Runeberg szobrait sirállyal és anélkül.

helsinki_tallinn_60.JPG

 helsinki_tallinn_61.JPG

 Runeberg még fel fog bukkanni egy cukrászdában is, de hogy miért, az majd ott kiderül.

A következő szobor nagy vitákat és elszörnyülködést váltott ki Helsinki népében. A történet felidézéséhez segítséget kértem Kati barátnőmtől, mert én bizony nem tudok felidézni minden részletet.

Szóval: a pucér hölgyön a finnek, amikor felállították a szobrot, nagyon kiakadtak: a szobrász ugyanis egy finn nőt akart ábrázolni, amit ők kikértek maguknak, merthogy szerintük kövér a hölgy. Mentségükre legyen mondva, hogy a háború és az éhínség miatt tényleg nem lehetett ilyen kerek feneke a finn nőknek... (A szerző kiegészítése: "Szerintem sokan elégedettek lennénk az ő formáival. Én tuti." ... Én is.)

A tér egyik oldalán egy bank, a másik oldalán is valami fontos intézmény állt (ami most már a feledés homályába merült, legalábbis kettőnk részéről), és egyik sem akarta a pucér nő képes felét nézni, mert rontja az üzletet. Egy verseny eredményeként a hölgyet át kellett fordítani a másik oldalra, de maradt - a két cég ellenben tönkrement.

Azóta megnyugodtak a kedélyek, és a szobor a finnek egyik kedvence lett: a végzős egyetemisták például ünnepélyesen megmosdatják és még diáksapkát is tesznek a fejére.

helsinki_tallinn_63.JPG

A figyelmes olvasó észrevehette, hogy ezt a templomot bizony már láttuk. És igaza is van. Sőt, még máskor is látni fogjuk. És reméljük, hogy unokáink is látni fogják.

A tér ismételt megtekintése után lassan véget is ért az idegenvezetés. Még megnéztük a vasútállomás épületét, amelynek négy szobra - Richard szerint - a finnek négy érzelmi állapotát mutatja: vidám, nagyon vidám, szomorú és nagyon szomorú. A képen a kevésbé és nagyon vidám finnek láthatók.

helsinki_tallinn_67.JPG

Maga a vasútállomás pedig így néz ki:

helsinki_tallinn_65.JPG

Ezen az estén Kati útitárs és én csatlakoztunk a kurzus sörözős estjéhez. Erről nincs kép.

A bejegyzés trackback címe:

https://ildiutazik.blog.hu/api/trackback/id/tr8317881347

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása